Výtlky na cestách. Kto preplatí škody na aute, ako postupovať a čo poistiť?

Zima je obávaným obdobím každého vodiča. Nie sú to len odletujúce kamienky, ktoré ohrozujú lak aj čelné sklo. Výtlky na ceste vedia s diskami aj nápravou spraviť poriadny neporiadok. Kto je zodpovedný za nehodu, ak vám výtlk poškodí automobil a ako sa dá na stred so zimnými nástrahami pripraviť?

Náhrada škody nie je jednoduchá

Jamy na cestách vznikajú v kombinácii soli a mrazu. Ak si nestihnete jamu včas všimnúť, nemusí sa stať nič, ale neboli by ste prvý, kto na stret s výtlkom doplatil poškodením kolies, pneumatiky, nápravy, alebo tlmičov, geometrie, či podvozku aj brzdového systému. Škôd, ktoré môže jama spôsobiť je naozaj mnoho a opravy sa môžu vyšplhať k stovkám eur.

Nie je výtlk ako výtlk

Zákon je k vodičom trochu nespravodlivý. Správca cesty nie je zodpovedný za poškodenia vozidla ak je zlý stavebný stav cesty. Napríklad ak je posiata výtlkmi jedným za druhým, šancu na náhrady škody prakticky nemáte. Ak je výtlk označený, rovnako nemáte nárok na náhradu. Jediná možnosť je, ak vletíte do výtlku neoznačeného a nepredpokladaného. Ak si teda spôsobíte škodu na pneumatike či vozidle práve vinou výtlku, tá by vám mala byť v tomto prípade nahradená z poistenia zodpovednosti za škodu správcu komunikácie.

Náhrada je komplikovaná

Ak sa vám poškodenie automobilu už stane, je potrebné kontaktovať správu komunikácie. Ideálne, ak máte aj nejakých svedkov. Nezabudnite na dokumentáciu nehody, ale nielen škody, ale aj miesta, kde sa nehoda stala. Dokazovanie je však často komplikované, zdĺhavé a nie raz je potrebné dokazovať svoje práva na súde, na čo mnoho vodičov v konečnom dôsledku rezignuje.

Príplatok k PZP

Problém výtlkov je natoľko častý, že mnoho poisťovní umožňuje k PZP pripoistenie poškodenia vozidla výtlkom na ceste. Následne podľa zvolenej sumy poisťovňa preplatí napríklad poškodenie diskov, novú pneumatiku, alebo nastavenie novej geometrie a podobne. Výhodou je, že tento cenovo výhodný produkt môžete mať aj bez havarijného poistenia.

Istota bezstarostnosti

Bez akýchkoľvek súdov, problémov a naťahovania so správnom komunikácie je istota, v rámci ktorej dostanete preplatené náklady za nepríjemný stret s výtlkom, KASKO poistenie. V tomto prípade iba zdokumentujete situáciu, vyplníte záznam o udalosti a ak zavoláte políciu a tá uzná, že ste neboli vinný, poisťovňa si sama začne náhradu vymáhať od správcu siete. Vtedy vám dokonca môže poisťovňa vrátiť aj zaplatenú spoluúčasť na havarijnom poistení.

Uzatvorte si poistenie on-line