Poistná výbava na lyže!

Lyžovanie patrí neodmysliteľne k zimnému obdobiu. Ako si však pri ceste na svah pripravujeme výstroj, je vhodné overiť si, ako sme pripravení aj na nečakané životné situácie, ktoré môžu s bláznením sa na snehu súvisieť.

Úraz sa stane hneď

Existujú kaskadéri, ktorí vybehnú na zjazdovky bez toho, aby boli poistení voči úrazu. Takéto konanie možno prirovnať k jazde autom bez bezpečnostného pásu, alebo lyžovaniu bez helmy. Pravdou je, že poistenie pred úrazom neochráni, ale môže zredukovať jeho finančné dopady. Niekedy nie je ani potrebné vyjsť na vlek. Stačí sa pošmyknúť na ľade, naraziť si kostrč, zlomiť ruku, vytknúť členok. V takomto prípade nastupujú výdavky za lekára a vo väčšine prípadov dlhotrvajúca práceneschopnosť. Vtedy padne vhod napríklad krytie denného odškodného, pobytu v nemocnici, alebo preplatenia zranenia podľa kategórie úrazu. Ide o kompenzáciu prerušenej práce, výpadku príjmu a zvýšených nákladov.

Poistite si správny zimný šport

Na bežnej zjazdovke si vystačíte aj s klasickým cestovným poistením. Pri cestovnom poistení je potrebné poznamenať, že kryje len klasické zimné športy na upravovaných, oficiálnych zjazdovkách, lyžovanie, snowboarding, beh na lyžiach po vyznačených trasách, jazdu na boboch, korčuľovanie na ľade, sánkovanie Ak by ste chceli skúsiť skialpinizmus, alebo ďalšie adrenalínové snehové zážitky, je nutné siahnuť po poistení rizikových športov. V prípade nehody mimo svah by ste si totiž pri štandardnom cestovnom poistení museli hradiť prevoz aj ošetrenie z vlastného vrecka. Vždy sa teda informujte na krytie aj na to, čo je už nad rámec poistky.

Pozor na zodpovednosť

Nemusíte to byť len vy, kto na svahu utrpí škodu. Strety dvoch lyžiarov končia nepríjemnými zraneniami. Najmä v zahraničí, kde je právne povedomie bežných ľudí omnoho vyššie, býva častým javom vymáhanie škody. Ak ste aj nedopatrením spôsobili ujmu či už na zdraví, alebo na majetku, bývajú súdne opletačky veľmi nepríjemné a škody vysoké. Preto je jedným zo základných parametrov aj poistenie zodpovednosti za škodu. To aj v prípade vašej viny, ak nebola úmyselná, dokáže vytvoriť ochranu, že platba za trvalé následky, alebo škodu niekoho iného nezruinuje váš finančný rozpočet.

Poistite sa aj do hôr

Keďže od roku 2006 si platíme zásahy horskej služby sami, je okrem cestovného poistenia vhodné na Slovensku uzatvoriť poistenie do hôr. Na oficiálnej zjazdovke ho nepotrebujete, ale ak sa vydáte mimo nej, je základom. Rovnako aj pre bežkárov, ktorí sa chcú na lyžiach vydať na zimnú turistiku. V takomto prípade je poistenie nutnosť, pretože prevoz vrtuľníkom stojí tisíce, pričom poistenie len pár centov. Málokto si totiž uvedomuje, že stačí aj malé zranenie, ale napríklad s vytknutým členkom sa po zľadovatenom povrchu domov nedostanete a bude potrebné zalarmovať záchranný tím.

Uzatvorte si poistenie on-line