Havarijné poistenie – oplatí sa poistiť staršie auto?

V súvislosti s havarijným poistením sa vynára otázka: ako je to s poisťovaním starších áut? Oplatí sa to? Hneď na začiatok musíme povedať, že neexistuje jednoznačná a definitívna odpoveď. V nasledujúcich riadkoch vám však poskytneme informácie, ktoré vám uľahčia toto rozhodnutie.

havarijného poistenia sa hradia náklady na opravu poškodeného auta. Väčšina poisťovní vyplatí cenu nových náhradných dielov a cenu za servis, zníženú o spoluúčasť. Ak nás napr. oprava stojí 1 000 eur a spoluúčasť máme nulovú, poisťovňa nám tu tisícku skutočne aj vyplatí.

Oprava by však nemala presiahnuť skutočnú aktuálnu hodnotu vozidla. Vtedy sa stáva neekonomickou a na scénu prichádza tzv. „totálna škoda“. Vysvetlime si to rovno na príklade. Auto zakúpené v roku 1998 v prepočte za 10 000 eur sme nabúrali, pričom náhradné diely a oprava nás stojí 3 500 eur. S poisťovňou máme uzavretú fixnú spoluúčasť vo výške 199 eur. Naše auto sa v roku 2016 dá zaobstarať za 2 200 eur. Oprava je teda nerentabilná, keďže cena opráv (3 500 eur) prevyšuje aktuálnu hodnotu vozidla (2 200 eur). Poisťovňa vyhlási totálnu škodu. To znamená, že nám vyplatí aktuálnu hodnotu vozidla, zníženú o spoluúčasť. To predstavuje výslednú sumu 2 001 eur.

Pri niektorých starších autách stačí naozaj banálna škoda, aby bola vyhlásená „totálka“. Vo vzácnych prípadoch je možné platiť za poistku viac, ako by ste dostali v prípade totálnej škody. V takých prípadoch je potrebné havarijné poistenie prehodnotiť, keďže hodnota vozidla (až na zanedbateľné výnimky) postupom času klesá.

Existujú však aj havarijné poistenia, ktoré zohľadňujú starší vek vozidla a sú tak pre nich výhodnejšie. Plnenie však často počíta s návštevami neautorizovaných servisov a lacnejšími náhradnými dielmi, ako aj s lacnejším servisom. V takých prípadoch vám poisťovňa napr. vyplatí 60% z ceny originálnych dielov a servis preplatí napr. iba do výšky 20 eur za hod. práce. Do staršieho vozidla totiž zväčša nepôjdu úplne nové diely a niektoré opravy si tí šikovnejší dokážu spraviť aj doma „na kolene“.

Na záver už iba dodáme, že je vždy potrebné si poriadne pozrieť zmluvné podmienky a aj spôsob a výšku plnenia v prípade poistnej udalosti. S pribúdajúcim vekom vozidla je nutné havarijné poistenie čoraz dôkladnejšie prehodnocovať. Stále ale platí, že aj menšia náhrada je lepšia, ako žiadna náhrada. To platí dvojnásobne, ak auto potrebujete a v prípade jeho poškodenia nemáte k dispozícii náhradné. Ak máte akékoľvek ďalšie otázky, alebo Vám nie je niečo jasné, neváhajte kontaktovať našich odborníkov, ktorí Vám ochotne pomôžu.

Uzatvorte si poistenie on-line