Havarijné poistenie – áno alebo nie?

Poistiť, či nepoistiť? To je otázka. Havarijné poistenie na rozdiel od PZP nie je povinné, tak sa mu mnoho vodičov vyhýba. A často na to aj doplatia. V nasledujúcich riadkoch sa Vám pokúsime priblížiť, prečo považujeme havarijné poistenie za dôležitú vec pre sviatočných i tých najskúsenejších vodičov.

Havária

Názov „havarijné poistenie“ nie je náhodný. Havárie patria medzi najväčšie riziká cestnej premávky. Možno si myslíte: „Načo? Na to je PZP. Niekto ma ťukne, tak mi to aj zaplatí.“ Áno, aj nie. Mnohokrát Vás PZP naozaj zachráni. Čo však, ak Vám do cesty vbehne jeleň? Čo keď Vám niekto odstrelí spätné zrkadlo na parkovisku? Čo ak spôsobíte nehodu Vy? Vtedy Vám pomôže práve havarijné poistenie.

Krádež

Minulý rok bolo na Slovensku zaznamenaných viac ako 2 000 krádeží áut. Objasnených prípadov je menej ako štvrtina. Nemusíme ani vravieť, že strata auta otrasie nejednou peňaženkou. „Autičkári“ sú čoraz sofistikovanejší, preto náš zoznam pokračuje práve touto skupinou.

Prírodné živly

Človek sa odjakživa snaží podmaniť si prírodu. Niektoré živly sú však jednoducho nekontrolovateľné. A niektoré môžu ovplyvniť jazdu aj toho najskúsenejšieho vodiča. Možno viete, čo dokáže ľahká námraza na ceste urobiť s ovládateľnosťou auta. To však nie je všetko. Povodeň, požiar, víchor, zosun pôdy, krupobitie, úder blesku, pád stromov, zrútenie skál. To všetko patrí pod prírodné živly, ktoré nijako neovplyvníme.

Vandalizmus

Modelová situácia. Idete ráno do práce a pred domom si nájdete „pokľúčované“ auto. Žiaľ, stáva sa to. Veľa šťastia pri hľadaní vinníka. Ukradnuté disky na kolesách, chýbajúci znak automobilky na prednej kapote, prepichnuté pneumatiky a rozbité svetlá. To všetko je dnes síce nepochopiteľná, ale bohužiaľ reálna hrozba. Možno Vás poteší, že všetky poisťovne na Slovensku takéto situácie označujú súhrne ako vandalizmus a ponúkajú ich v základnom balíku havarijného poistenia.

Poistenie čelného skla

Medzi najčastejšie poistné udalosti patrí poškodenie čelného skla. Dôvody sú rôzne. Najčastejšou príčinou je kameň vystrelený spod kolies iného vozidla. V tomto článku sme písali, že vodič musí mať na vozovku voľný výhľad. Prasklina na čelnom skle môže viditeľnosť narušovať. Preto musí byť bezodkladne odstránená. Navyše práve poškodenie čelného skla upravuje ďalšia vyhláška, ktorá hovorí, že je auto technicky nespôsobilé, ak má na čelnom skle trhlinu s veľkosťou viac ako 20mm. To znamená, že stačí diera o veľkosti 50 centovej mince a na aute sa nesmie jazdiť. Výmena alebo oprava čelného skla môže otriasť rozpočtom nejednej domácnosti. Riešením môže byť pripoistenie si čelného skla v rámci havarijného poistenia. Nie vždy si to však odnesie čelné sklo. Skiel je na aute viac než dosť a ani jedno nie je nerozbitné. Preto niektoré poisťovne ponúkajú službu pripoistenia všetkých skiel na aute.

Poistenie betožiny

Krádežiam áut sme sa venovali o niečo vyššie. Často sa však stane to, že Vám auto neukradnú, iba ho vykradnú. Vtedy Vám z neho zmizne čokoľvek. Od GPS navigácie, cez autorádio až po slnečné okuliare, ktoré ste zabudli na palubnej doske. Na toto sa vzťahuje poistenie batožiny. Zväčša však nie je súčasťou základného balíka a je potrebné si ho pripoistiť.

Úraz prepravovaných osôb

Nočná mora vodiča je ublíženie niekomu z posádky. Poistením aspoň čiastočne môžete preklenúť následky udalosti. Preto úraz prepravovaných osôb radíme do nášho zoznamu.

Náhradné vozidlo

Poškodené auto je vo väčšine prípadov jediným v rodine. Ak sa stane nepojazdným, stratí sa jediná možnosť prepravy. Pre niektoré rodiny je auto nevyhnutným prostriedkom ako vyzdvihnúť deti zo školy, alebo ako sa dostať do práce. Preto niektoré poisťovne ponúkajú možnosť náhradného vozidla v prípade poistnej udalosti. Treba však povedať, že nie všetky. Niektoré ponúkajú napríklad preplatenie nákladov na dopravu počas opravy vozidla.

A týmto uzavrieme náš zoznam. Dúfame, že sme dostatočne načrtli, ako Vás správne nastavené havarijné poistenie môže ochrániť pri tých najrôznejších situáciách. V prípade akýchkoľvek otázok alebo nejasností nás neváhajte kontaktovať. Budeme viac ako radi, keď Vám budeme vedieť pomôcť.

Uzatvorte si poistenie on-line