Asistenčné služby PZP

Hoci je v oblasti PZP medzi slovenskými motoristami dlhodobý trend orientovať sa prevažne podľa ceny poistenia, čo potvrdzujú nedávne štatistiky spoločnosti Epojisteni.cz s.r.o., existuje aj skupina motoristov, pre ktorých sú zaujímavé doplnkové služby k PZP. V dnešnom článku sa budem zaoberať porovnaním základných a príplatkových asistenčných služieb k PZP.

Asistenčné služby PZP – porovnanie poisťovní

Takmer všetky poisťovne vo svojich základných produktoch (najlacnejšie produkty v ponuke poisťovne) obsahujú asistenčné služby. Spomedzi online PZP poisťovní na portáli Rýchlepoistenie.sk je výnimkou PZP v Union poisťovni, ktoré v základnom module PZP mini neobsahuje žiadne asistenčné služby. V našom prehľade sa bližšie pozrieme na tieto produkty, linky uvedené nižšie sú klikateľné a môžete si prezrieť tabuľkový prehľad rozsahu asistenčných služieb:

Čo je štandardom v asistenčných službách k PZP?

S výnimkou základného produktu PZP v Komunálnej poisťovni a poisťovni Kooperativa sa asistenčné služby k PZP vzťahujú na situácie na území SR i v zahraničí. Komunálna poisťovňa a Kooperativa v rámci základných asistenčných služieb kryjú len územie Slovenskej republiky (zahraničie je možné prikúpiť v rozšírenom produkte PZP). Najčastejšie a všeobecne kryté udalosti v rámci asistenčných služieb PZP sú:

V prípade nehody

  • Oprava na mieste
  • Odťah vozidla
  • Úschova vozidla
  • Náhradné vozidlo
  • Zošrotovanie (niektorí poisťovatelia)

V prípade poruchy

Asistenčné služby k PZP v prípade niektorých poisťovní kryjú aj udalosti v prípade poruchy:

  • Union poisťovňa – oprava na mieste a odťah vozidla
  • Uniqa poisťovňa - oprava na mieste, odťah vozidla a úschova
  • AXA - oprava na mieste, odťah vozidla a úschova (v zahraničí)

Príplatkové asistenčné služby

Niektoré poisťovne umožňujú v rámci PZP priplatiť si rozšírené asistenčné služby, alebo dojednať produkt PZP s rozšíreným krytím, ktorého súčasťou bývajú často rozšírené asistenčné služby.

Kto má najlepšie základné asistenčné služby PZP?

Štandardom v asistenčných službách je pomoc motoristovi pri problémoch s jeho motorovým vozidlom vzniknutým následkom nehody. Pre motoristov je však rovnako zaujímavá možnosť asistencie v prípade poruchy vozidla. V rámci základných asistenčných služieb PZP túto možnosť ponúkajú AXA (zahraničie), Groupama Garancia poisťovňa (zahraničie a SR) a Uniqa (SR i zahraničie, len niektoré riziká). Nevýhodou AXA je obmedzenie maximálneho veku vozidla pri poruche. Pomyseľné prvé priečky v rozsahu základných asistenčných služieb v poistení PZP môžu obsadiť Groupama Garancia poisťovňa a Uniqa.

Najlepšie príplatkové asistenčné služby PZP

Významným faktorom obmedzenia použiteľnosti asistenčných služieb sú poskytovateľom definované limity pre asistenčnú službu. Výška stanovených limitov tvorí významný rozdiel medzi základnými a príplatkovými asistenčnými službami.

Nielen z rozsahu hľadiska limitov asistenčných služieb vyniká produkt PZP Excellent Union poisťovne s kumulatívnym limitom pre asistenciu 250 eur/SR a 650 eur/zahraničie. Union môže zaujať aj možnosťou poskytnutia náhradného vozidla pri nehode až do tohto limitu, čo v lacnejšom segmente prenajímaných vozidiel môže pokryť potreby mobility motoristu minimálne na jeden týždeň, zatiaľ čo sa jeho vozidlo opravuje po následkoch nehody.

Svojim rozsahom zaujmú aj rozšírené asistenčné služby k PZP Uniqa s vyššími limitmi pre poskytnutie asistencie v SR i zahraničí, v prípade nehody, či poruchy. Zaujímavou konkurenčnou výhodou je poskytnutie náhradného vozidla na 5 dní v prípade nehody vozidla, ale aj prípade poruchy vozidla.

Pomyseľné prvé priečky v rozsahu rozšírených asistenčných služieb v poistení PZP môžu obsadiť Union a Uniqa.

Kompletný rozsah asistenčných služieb jednotlivých poisťovní si môžete v tabuľkovej forme prezrieť tu: Poisťovne PZP

Záver

Zaoberať sa asistenčnými službami v PZP má pre motoristov význam najmä vtedy, ak nemajú uzatvorené havarijné poistenie. V rámci havarijného poistenia je zväčša rozsah poskytovaných asistenčných služieb vo väčšine poisťovní širší. Porovnaniu asistenčných služieb v havarijnom poistení sa budem venovať nabudúce.

Uzatvorte si poistenie on-line