Neuzatvorené PZP. Aj zábudlivosť sa môže vypomstiť

Povinnosť uzatvoriť na vozidlo povinné zmluvné poistenie je stanové zákonom č. 381/2001 Zb. o povinnom zmluvnom poistení zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla a o zmene a doplnení niektorých zákonov. Neposlúchnutie normy má pre vodiča nepríjemné a finančne náročné dôsledky.

Zákon platí aj pre štvorkolky

Povinné zmluvné poistenie musíte mať uzatvorené len čo s autom vyrazíte na cestu. Polícia na to dozrie už pri samotnom prepise auta od výrobcu, alebo pri jeho predaji. No pozor. PZP neplatí len pre automobily. Je nutné mať ním vybavené aj ďalšie dopravné prostriedky, medzi ktoré patria aj motocykle či štvorkolky. Nezabudnite na túto povinnosť.

Ľahké je zabudnúť

Pri bežnej kúpe a predaji automobilov sa prakticky nestáva, že by niekto začal jazdiť s novým automobilom bez PZP. Omnoho častejším scenárom je, že poistenie vyprší, alebo ho majiteľ auta nepredĺži, prípadne zabudne zaplatiť poplatok a poistenie sa stane neplatným. Tu je potrebné povedať, že takáto nepozornosť stojí značné peniaze. Aj keď budete jazdiť s autom bez nehody, stačí jedna policajná kontrola a pokuta vás neminie. Bez platného poistenia môžete vyfasovať pokutu do 3 319,39 €. Hoci minimálna výška je 16,59 €, riskovať sa neoplatí.

Pozor na škody

Problém neuzatvoreného PZP je omnoho závažnejší ako prípadná pokuta. Na Slovensku sa ročne stane približne 4 000 nehôd zavinených vodičmi bez PZP. Dokonca sa odhaduje, že vodičov na slovenských cestách je bez PZP je až 170 000. Riskujú, že v prípade nehody od nich bude poškodený vymáhať nemá peniaze. A pozor, nielen na vyrovnanie materiálnych škôd, ale aj škody na zdraví, trvalé následky, suma sumárum, môže ísť o státisíce eur. Len preto, že vodič ušetril pár desiatok eur na povinnom zmluvnom poistení.

Poistenie musíte uzatvoriť

Aby toho nebolo málo, napriek vysokej pokute vás úrady vyzvú, že si musíte uzavrieť poistnú zmluvu na povinné zmluvné poistenie. Do 7 pracovných dní od doručenia výzvy musíte predložiť doklad preukazujúci existenciu PZP.

Klamstvo sa nemusí vyplatiť

Pri policajnej kontrole nemáte povinnosť nosiť do sebou doklad o zaplatení PZP. Stačí na to zelená a biela karta, kde je vytlačená doba platnosti. Čo sa však stane, ak policajtovi preukážete PZP, ku ktorému síce máte kartu, ale zaniklo napríklad pre neplatenie? Policajt to síce nemá ako overiť a pokute sa vyhnete. No hrozí, že spôsobíte nehodu a v tom prípade nie ste chránený poisťovňou a to vyjde draho.

Uzatvorte si poistenie on-line