Nezabudnite. Posledných pár dní na výmenu diaľničnej známky!

V minulosti bola spoľahlivou pripomienkou na výmenu diaľničnej známky nálepka na prednom skle automobilu s uplynulým rokom. Vďaka elektronickému systému „upozornenia“ z čelných skiel zmizli, no zabudnúť na výmenu sa neoplatí. Môže to vyjsť poriadne draho!

Najvyšší čas na zmenu

Ak ste si v minulom roku zadovážili diaľničnú známku, tá platí oficiálne do 31. január tohto roku. Teda od prvého februárového dňa musíte mať známku novú. Hoci hovoríme stále o známke, časy sa zmenili a jej forma je elektronická. Napriek tomu, že ju nevidieť, jazda bez nej môže byť poriadne drahá. Podľa aktuálneho sadzobníka je pokuta v správnom konaní 150 eur. Pritom pokutu nemusíte dostať ihneď. Môže byť doručená maximálne do troch rokov od priestupku. Známka nikdy neplatí spätne, až od dátumu jej zakúpenia Diaľničnú známku nepotrebujete, ak máte parkovací preukaz ZŤP, historické vozidlo, alebo vozidlo na poskytovanie sociálnej služby.

Najlacnejšia možnosť

Ročná diaľničná známka, ktorá platí trinásť mesiacov, stojí nezmenených 50 eur ako v roku minulom. Ak siahnete po tridsaťdňovej, vyjde vás na 14 eur a desaťdňová je spoplatnená sumou 10 eur. Finančne sa v tomto prípade oplatí najviac najdrahšia, ktorá pri plnom využití celého roka aj januára nasledujúceho, stojí motoristu v prepočte len približne dvanásť centov na deň.

Ako si správne kúpiť známku

Kúpiť si elektronickú známku je jednoduchšie ako pri starej forme. Môžete to zvládnuť z pohodlia domova. Jednoduchým spôsobom je nákup cez mobilnú aplikáciu eznamka dostupnú pre Android aj iOS. Tu si jednoducho vyberiete možnosť, zadáte pozorne dopravnú značku automobilu a zaplatíte kartou. Podobným postupom sa dá kúpiť známka aj na webe eznamka.sk, alebo je možné ju kúpiť na vybraných čerpacích staniciach, kde za vás elektronickú registráciu vykoná pracovník pumpy. Existujú aj špeciálne automaty, ktoré sa však nachádzajú zväčša len na hraničných priechodoch.

Oplatí sa stále viac

Kúpa diaľničnej známky sa oplatí stále viac s narastajúcim počtom kilometrov diaľnic. Hoci pre motoristov existuje vždy možnosť využiť aj nespoplatnenú cestu, spoplatnené sú rýchlejšie a bezpečnejšie. Na Slovensku je spoplatnených viac ako 600 kilometrov na pätnástich úsekoch.

Uzatvorte si poistenie on-line