Čo ovplyvňuje cenu PZP?

Povinné zmluvné poistenie je zo zákona nutnou investíciou každého majiteľa motorového vozidla. Či už ide o nákladný automobil, alebo obyčajnú motorku, PZP si zaplatí každý. Na trhu existuje množstvo produktov povinného zmluvného poistenia a pre bežného občana je zložité orientovať sa vo všetkých poisťovniach, ich službách a cenách. Preto sa v tomto článku budeme venovať tomu, čo všetko ovplyvňuje cenu PZP.

Každá poisťovňa si robí vlastné cenníky. Čo ich však spája je to, že sa snažia predpovedať, aká je pravdepodobnosť, že spôsobíte nehodu. Aj na základe toho je odvodená cena povinného zmluvného poistenia. Tento trend si všimnete v nasledujúcich riadkoch, kedy si priblížime, čo ovplyvňuje výšku poistného. Tak poďme na to.

Majiteľ vozidla

Nie je sa čomu čudovať, že jedným z faktorov, ktoré ovplyvňujú cenu PZP, je samotný vodič. Dôležitým je najmä vek. Čím je vodič starší, tým je podľa poisťovní menšia pravdepodobnosť, že spôsobí nehodu. Jeho poistné za PZP je preto nižšie. Naopak neskúsení mladí vodiči si budú musieť priplatiť. Na podobnom princípe funguje aj vodičské oprávnenie. Čím ho máte dlhšie, tým menej budete platiť. A v neposlednom rade cenu určuje aj bydlisko. Keďže je predpoklad, že v hustej doprave sa stane viac nehôd, obyvatelia väčších miest musia platiť viac. A opačne, ak ste z malého mestečka, kde sú cesty viac-menej prázdne, poisťovňa Vám poistné ponúkne o niečo nižšie.

Vozidlo

Cena povinného zmluvného poistenia sa odvíja aj od auta (alebo motocykla), ktoré chcete poistiť. Platí, že čím je vozidlo „silnejšie“, tým je cena za jeho poistenie vyššia. Prihliada sa na: značku a model vozidla, rok výroby, objem valcov a výkon motora. Teda napríklad platí, že pri aute s vyšším výkonom zaplatíte o čosi viac, ako pri vozidle s výkonnostne slabším motorom. Opäť to súvisí s pravdepodobnosťou spôsobenia škodovej udalosti.

Poisťovňa

Cena samozrejme závisí aj od jednotlivých poisťovní a ich produktov. Poisťovne zväčša ponúkajú niekoľko balíkov PZP s rôznym rozsahom služieb. Čím je v balíku viac služieb, tým je pochopiteľne aj drahší.

Zľavy

Poisťovne vás zväčša odmenia aj za vzornú jazdu. Ak ste nikdy škodovú udalosť, ktorá bola hradená z PZP, nespôsobili, odrazí sa to aj na vašej poistke. U niektorých poisťovní je výhodou aj to, ak ste rodičom dieťaťa do 15 rokov.

Ak nemáte čas a chuť porovnať ponuky sám, využite náš web. Produkty PZP môžete pohodlne a rýchlo porovnať prostredníctvom našej kalkulačky. Postup je veľmi jednoduchý, videonávod nájdete tu. Ak máte akékoľvek ďalšie otázky, neváhajte a kontaktujte nás. Naši špecialisti budú viac než radi, ak Vám budú môcť pomôcť.

Uzatvorte si poistenie on-line