Cestovné poistenie počas tehotenstva!

Leto je obdobím, kedy každý túži vycestovať niekam za pohodou, morom a dobrodružstvom. Ak ste však už tehotná, je potrebné správať sa zodpovednejšie a to platí aj pri výbere poistenia. Sú veci, na ktoré musí tehotná žena určite pamätať.

Bezpečných 26 týždňov

Bežné cestovné poistenie spoľahlivo kryje aj tehotné, no iba do 26. týždňa tehotenstva a samozrejme len vtedy, ak tehotenstvo nie je rizikové a lekár udáva normálny priebeh. Počas prvých 26 týždňov tak stačí uzatvoriť klasické cestovné poistenie a kryté budú úrazy, ale aj zdravotné komplikácie, ktoré by sa mohli vyskytnúť v súvislosti s graviditou. Aj tu však platí výnimka. Povinné prehliadky by mali ženy absolvovať mimo času dovolenky a nie v zdravotnom stredisku v zahraničí. Pretože to má väčšina poisťovní pri cestovnom poistení vo výlukách a takúto prehliadku nepreplatí.

Samostatné poistenie pre tehotné neexistuje

Na Slovensku neexistuje špeciálne poistenie pre tehotné. Preto ak plánujete vycestovať po 26. týždni tehotenstva, poisťovňa nebude kryť riziká, ktoré sú spojené s tehotenstvom. Na druhej strane, ak by ste si napríklad zlomili nohu, alebo utrpeli úraz, to bude kryté štandardne. Platí totiž, že poistenie v tomto prípade už nekryje len rizikový stav, to znamená vyššie štádium tehotenstva, iné komplikácie, pre ktoré sa cestovné poistenie uzatvára sú kryté.

V Európe to tiež nebude zadarmo

Vo vyššom štádiu tehotenstva poisťovne už neodporúčajú cestovať do zahraničia. V rámci Európskej únie sa môžu budúce mamičky síce spoliehať na ošetrenie, ktoré im je poskytnuté z Európskeho preukazu zdravotného poistenia, no žena dostane len neodkladnú zdravotnú starostlivosť a v rovnakom rozsahu, na aký má v krajine nárok domáci občan. To znamená, že je nutné si hradiť všetky výdavky, ktoré si bežne hradia aj občania danej krajiny. Nevýhodou rovnako je, že o takúto starostlivosť nemôžete požiadať súkromné, iba štátne zdravotné stredisko.

Čo s poistením storna zájazdu pri tehotenstve?

V rámci cestovného poistenia je možné si poistiť aj storno zájazdu. Ako je to však v tehotenstve? Uzná poisťovňa storno v prípade komplikácii v rámci gravidity? Rozhodujúci je v tomto prípade čas, kedy ste si zájazd zakúpili a teda uzatvorili aj poistenie. Ak to bolo v dlhom predstihu, teda takzvanej first minute ponuke a nevedeli ste o tehotenstve, storno zájazdu si môžete uplatniť, ak sa cesta odohráva po 26. týždni tehotenstva. Prípadne aj skôr, ak lekár uzná komplikácie. Ak ste si však zájazd rezervovali v čase tehotenstva, pričom odchod je už po 26. týždni, storno vám kvôli tehotenstvu a komplikáciám s ním súvisiacimi uznané nebude.

Uzatvorte si poistenie on-line