Poistenie do nebezpečných krajín. Čo treba vedieť?

Chystáte sa cestovať za dobrodružstvom, alebo do krajín, kde nie je bezpečnostná situácia práve najlepšia? Môže byť prekvapený, že vám na takýto zážitok žiadna z poisťovní nedá krytie. Na druhej strane jeden teroristický útok ešte neznamená ohrozenie. Aspoň nie z pohľadu poisťovní.

Bezpečná už nie je ani Európa

Doposiaľ sa hrozba vojny, zranenia, či ozbrojeného konfliktu skloňovala viac menej v súvislosti s krajinami na blízkom východe, či v Afrike. Riziko teroristických útokov sa v súčasnosti zvyšuje už aj v Európe a v krajnom prípade sa obeťou môžete stať aj v Nemecku, Anglicku, či Francúzku. Tu si treba overiť, čo cestovné poistenie kryje. Niektoré poisťovne ponúkajú krytie terorizmu v základnom balíku, niektoré ho majú vo výlukách, v mnohých sa dá pripoistiť. Je pravdou, že poistenie vás pri teroristickom útoku neochráni, ale môže kompenzovať škody, ktoré sa vám pri ňom stanú.

Sledujte upozornenia

Pred cestou do zahraničia je vhodné overiť si bezpečnostnú situáciu na stránkach Ministerstva zahraničných vecí. Tu sa dozviete aj o krajinách, kde je zvýšené riziko, výnimočný stav, alebo je výstraha pred cestou. Aktuálne vás vzhľadom na situáciu štandardné poisťovne nepoistia na cestu do Sýrie, Líbye, Iraku, Jemenu a Somálska. No aj v niektorých obľúbených turistických letoviskách vyhlásený výnimočný stav. O čo ide? Napríklad o Egypt, kde aktuálne nie je predpoklad žiadneho teroristického útoku, alebo nebodaj atentátu poisťovne poskytujú úplne krytie, dokonca sa práve dá poistiť aj proti teroristickému útoku, no nie na celom území krajiny. V Egypte sa nepredpokladajú problémy v turistických strediskách, no na severnom Sinaji platí okrem výnimočného stavu aj zákaz nočného vychádzania. Túto časť Egypta, ako aj západné územia hraničiace s Líbyou, považuje ministerstvo dlhodobo za rizikové a opakovane varuje slovenských občanov, aby do uvedených oblastí necestovali. V Hurghade teda určite nebudete mať s poistením problém, ak sa vyberiete do zakázaných oblastí, poisťovňa vám nemusí preplatiť škody spôsobené práve rizikami, na ktoré upozornilo ministerstvo.

Dve krytia v jednej krajine

Aj Tunisko po teroristických útokoch zažíva opäť prílev turizmu. Ministerstvo však na rozdiel od Egypta upozorňuje slovenských občanov na aktuálne bezpečnostné riziká, súvisiace s potenciálnymi teroristickými útokmi, vrátane letovísk a na miestach zvýšeného výskytu turistov. Ak sa rozhodnete cestovať do tejto destinácie, rozhodne si treba cestovné poistenie uzatvoriť. Pretože ak budete potrebovať ošetrenie, lieky, alebo sa vám stane úraz na pláži, prípadne, spôsobíte škodu, toto bude plne hradené z cestovného poistia. V prípade, že bude nutné poistné krytie pri udalostiach, na ktoré ste boli upozornení, poisťovňa môže zamietnuť škodu, ktorá vznikla v súvislosti s vyhláseným rizikom. Aj pri cestovom poistení totiž platí, že kryje len pred udalosťami, ktoré sa nedajú predpokladať.

Uzatvorte si poistenie on-line