Kedy vám európsky zdravotný preukaz nestačí?

Vybaviť si európsky zdravotný preukaz by malo byť prakticky povinnosťou každého človeka, ktorý cestuje za hranice. Slovenskými zdravotnými poisťovňami je vydávaný bezplatne a v zahraničí vám môže uľahčiť mnoho starostí. Na všetko však neplatí!

Medzinárodný doklad

Európsky preukaz zdravotného poistenia je jedným z benefitov, ktorý prináša Európska únia. Je vstupenkou k zdravotnej starostlivosti v akomkoľvek členkom štáte Európskej únie. S bežným, klasickým preukazom našej poisťovne v zahraničí neuspejete. Určite teda požiadajte poisťovňu o jeho vydanie. Predstavuje v cudzine akési záchranné dvierka, aj keď je pravda, že nie všetky dvere s ním máte otvorené. Preto je vhodné kombinovať ho aj so spoľahlivým cestovným poistením.

Obmedzenia európskeho preukazu

Tie sa ukážu najmä v prípade, že potrebujete starostlivosť v nemocnici. S európskym preukazom vás totiž ošetria len v štátnych zdravotníckych zariadeniach a to len za podmienok, aké platia pre miestnych obyvateľov. Vo väčšine okolitých krajín, kam napríklad chodíme lyžovať, či už sú to Francúzsko, Taliansko, alebo Rakúsko sú doplatky za starostlivosť v dosť vysokých cifrách. Základné ošetrenie teda dostanete, no aj tak budete potrebovať financovať doplatky. Nehovoriac o tom, že v turistických centrách sa nachádzajú omnoho častejšie súkromné medicínske zariadenia a tu vám preukaz akceptovať nebudú.

Kvalitná starostlivosť na cestách

Netreba zabúdať, že európsky preukaz zdravotného poistenia vám síce garantuje ošetrenie, ale to je tak všetko. V prípade cestovného poistenia je možné pripoistiť aj na úraz, zodpovednosť za škodu, ktorú spôsobíte iným na zdraví, alebo majetku. Rovnako si viete kompenzovať z neho stratu batožiny. S jeho pomocou nie je potrebné báť sa ani doplatkov. Mnoho poisťovní vás v prípade problémov priamo naviguje prostredníctvom asistenčnej služby do najbližšieho zariadenia, kde akceptujú jeho poistenie bez toho, aby ste čokoľvek platili. Ak to možné nie je, a lekár žiada platenie hotovosti, vždy si odložte všetky doklady a potvrdenia a po návrate domov vám ich poisťovňa refunduje v plnej výške.

Výhody krytia

Cestovné poistenie vás dokáže chrániť aj v prípade napríklad storna cesty, čo pri objednaných dovolenkách môže prinášať významnú úsporu. Platí aj v prípade chronických ochorení a je možné pripoistiť sa ako na služobnú, tak aj súkromnú cestu. Mimochodom, ak necestujete sami, na cestu do zahraničia si môžete poistiť napríklad aj psíka. Majetok počas vašej neprítomnosti zasa ochráni poistenie dovolenkovej domácnosti. To od európskeho preukazu čakať nemôžete. Zároveň vám preukaz ani nekryje prevozné napríklad na Slovensko. Je preto nutným základom napríklad pri častých cestách do okolitých štátov, ale cestovné poistenie je doplnkom, ktoré pokryje všetky prípadné výdavky. V prípadne celoročného poistenia sú k dispozícii v každej poisťovni aj zaujímavé zľavy.

Uzatvorte si poistenie on-line