Chystáte sa na turistiku? Nezabudnite na dôležitú výbavu!

Jeseň bez turistiky by nebola kompletná. Hory lákajú pestrofarebnými odtieňmi a teploty sú stále dosť vysoké, aby sme si vychutnali prírodu a odstrihli sa od bežných povinností. Pred výstupom na turistický chodník však na jednu povinnosť pamätať treba. Bez poistenia sa nezaobídu ani zdatní turisti.

10 rokov na vlastnú päsť

Na Slovensku si za záchrannú akciu v prípade úrazu platíme od roku 2006. Mnohí ľudia však túto informáciu ignorujú. Pritom stačí maličkosť. Vytknutý členok, natiahnuté väzivo, vyskočené koleno. Záležitosť, s ktorou by ste sa v meste dostali na pohotovosť aj sami, no vysoko v horách nastáva vážny problém. Bez pomoci sa z niekoľkých stoviek metrov nedostanete a môže byť potrebný zásah Horskej záchrannej služby. Ten si buď zaplatíte, alebo bude hradený z poistenia.

Ušetriť môže byť drahé riziko

Poistenie do hôr sa dá uzatvoriť cez internet, na pobočke poisťovne, ale rovnako aj prostredníctvom sms správy. Cena jedného dňa vychádza od pár centov po jedno euro. Ak by sa vám táto investícia zdala zbytočná, je potrebné vedieť, že priemerný zásah Horskej služby sa šplhá k sume 350 eur. Ak by si zranenie vyžiada prevoz vrtuľníkom, suma stúpne na viac ako 4000 eur a to rozhodne nie je lichotivá správa. Pár centov sa v tomto prípade javí ako skutočne vhodná investícia. Takto uzatvorené poistenie pritom kryje všetky náklady Horskej služby a uplatňuje sa na vyhľadávanie, vyslobodzovanie v tiesni, poskytovanie prvej pomoci, prepravu k najbližšiemu dopravnému prostriedku zdravotníckeho zariadenia. Poistenie možno uzatvoriť na jeden deň, alebo na celý rok a je skutočne potrebné. Zákon č. 567/2005 Z. z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 544/2002 Z. z. o Horskej záchrannej službe totiž hovorí, že každý, koho Horská služba zachraňuje alebo po ňom pátra v horskej oblasti, je povinný uhradiť všetky náklady. Táto povinnosť sa však nevzťahuje na deti do 18 rokov a tiež osoby, ktoré nemajú spôsobilosť na právne úkony.

Horské oblasti vymedzuje zákon

Platnosť poistenia sa vzťahuje vždy len na pohyb, rekreačné a športové aktivity v zákonom vymedzených oblastiach. Tými sú:

  • Belianske Tatry
  • Malá Fatra
  • Nízke Tatry
  • Pieniny
  • Stredné Beskydy
  • Slovenský raj
  • Veľká Fatra
  • Tatry
  • Západné Tatry

Uzatvorte si poistenie on-line