Ako zabezpečiť svoj dom a majetok počas dovolenky

Zákon schválnosti niekedy zariadi, že problémy nastanú za tých najmenej očakávaných a o to menej vítaných okolností. Koľkým z Vás alebo Vašich známych sa už stalo, že ste sa vybrali na dovolenku, aby ste zabudli na každodenné starosti a po návrate domov Vás čakalo nemilé prekvapenie? Netreba hneď myslieť na to najhoršie, pretože by ste si tak na dovolenke pravdepodobne vôbec neoddýchli, no je dobré prisvojiť si zopár opatrení, ktoré takéto riziká môžu eliminovať.

Nutným základom je pred odchodom skontrolovať, či nie je pustená voda, zapnuté svetlá, žehlička, sporák alebo iné spotrebiče. Odporúčame všetky elektrické spotrebiče okrem chladničky a mrazničky pokiaľ možno odpojiť zo zásuviek, aby nedošlo ku skratu a zbytočnému odberu energie. Nezabudnite takisto skontrolovať či sú zatvorené okná a zamknuté dvere. Ak mávate pod rohožkou či v kvetináči schovaný náhradný kľúč, v žiadnom prípade ho tam nenechávajte. Možno ste sa nad uvedeným pousmiali, no divili by ste sa, koľkokrát sa stáva, že ľudia podcenia takéto samozrejmosti.

Ak doma držíte hodnotné šperky, či väčšiu finančnú hotovosť, odporúčame Vám zaobstarať si trezor, peniaze vložiť na účet v banke alebo aspoň schovať tieto cennosti na bezpečné, ideálne uzamknuté miesto. Ak Vám vidno do okien, vhodnejšie bude ak odložíte z dohľadu aj drahšiu elektroniku, ako napríklad laptop. V súvislosti s tým môžete pred odchodom zatiahnuť záclony, aby príliš nebolo vidieť dovnútra. Okná však úplne nezastierajte, pretože po pár dňoch by si okoloidúci mohli všimnúť, že vo Vašom dome či byte je ľudoprázdno. Rovnako nápadné môže byť, ak sa vo Vašej schránke začne kopiť množstvo pošty. Odporúčame preto dohodnúť sa, aby Vám zásielky počas dovolenky podržali na pošte alebo splnomocniť spoľahlivú osobu, ktorá poštu prevezme za Vás.

Jedným z najčastejších a najefektívnejších spôsobov, ako dosiahnuť istotu, že vo Vašej domácnosti je všetko v poriadku, je požičať kľúče dôveryhodnej osobe ako sused, priateľ či príbuzný, ktorý príde Váš dom alebo byt raz za čas skontrolovať, poliať kvety, vyvetrať a podobne. V prípade, že máte domáceho miláčika, zverte ho do opatery niekoho, komu dôverujete, rozhodne ho však nenechávajte doma úplne samého viac ako jeden deň.

Ak nechcete investovať do premysleného bezpečnostného systému, kvalitných kamier či poplašného zariadenia, na trhu sú dostupné aj rôzne vychytávky, ako svetlá s časovačmi, falošné kamery a podobne. Časovač zapnutia a vypnutia je možné nastaviť aj na televízore či rádiu pre vyvolanie dojmu, že niekto je doma. Zlodeja napríklad môže odradiť aj obyčajné svetlo so senzorom pohybu, umiestnené pri vchode.

Aj napriek všetkým možným bezpečnostným opatreniam, pravdepodobnosť, že sa stanete obeťou krádeže, živelnej pohromy alebo inej škodovej udalosti na Vašom majetku žiaľ nikdy nie je nulová. Ak máte veci radi pod kontrolou, poraďte sa s nami o poistení bývania. No a ešte jeden tip na záver: s informovaním ľudí na sociálnych sieťach o Vašej perfektnej dovolenke radšej počkajte až po návrate domov, nikdy totiž neviete, kam až sa táto informácia môže dostať. :)

Uzatvorte si poistenie on-line