Čo je potrebné vedieť o športovaní v zahraničí?

Šport vypĺňa voľný čas mnohým. Slúži k relaxu, rekreácii, ale aj ako prostriedok zdravého životného štýlu. Často však so sebou nesie riziko zranenia. Ak máte v pláne pri vycestovaní do zahraničia športovať, určite si prečítajte nasledujúcich pár riadkov. Venujeme ich možnostiam poistenia rôznych športových aktivít. Poisťovne všeobecne delia športy minimálne na bežné a rizikové. Bežné športy sú automaticky zahrnuté v základnom poistení a netreba si za ne priplácať. Čo sa týka rizikových športov, tie musia byť pripoistené a často zdvojnásobujú až strojnásobujú celkovú cenu poistenia. Ako však chápu bežné a rizikové športy niektoré poisťovne? Miestami naozaj zaujímavo.

Wüstenrot delí športové aktivity do troch skupín: bežné, rizikové a nebezpečné. Bežné športy sú poistené automaticky v rámci základného poistenia. Sú definované ako všetky aktivity, ktoré nepatria do skupiny rizikových, či nebezpečných športov. Rizikové aktivity ako zoskok s padákom, bungee jumping alebo paragliding, je potrebné si pripoistiť. Wüstenrot navyše má tretiu skupinu športov, ktoré nepoisťuje vôbec. Označuje ich ako nebezpečné športy. Ak sa napríklad chystáte na vysokohorskú turistiku, pripoistiť sa môžete v prípade, že pôjde o turistiku na vyznačených trasách do nadmorskej výšky 3500 m. Vyššie už je takáto turistika charakterizovaná ako nebezpečná. V okolitých krajinách sa ale za túto hranicu dostanete iba v Rakúsku. Ak ale idete ku vode a chystáte sa robiť jachting, v rámci rizikového poistenia sa môžete plaviť do vzdialenosti 3 km od pobrežia. Nad 3 km je jachting opäť zaradený do kategórie nebezpečných športov a poistenie sa na neho nevzťahuje. Toto rozdelenie je dobre popísané, ale nudné. Skúsme nájsť niečo zaujímavejšie.

Ďalšou v poradí je poisťovňa AXA. Športové aktivity delí do dvoch kategórií – bežné športy a rizikové športy. Bežné športy, podobne ako pri poistení Wüstenrot, sú súčasťou základného balíka. AXA ich vymedzuje veľmi podrobne a svojsky. Nájdeme tu bežné voľnočasové dovolenkové aktivity ako je plážový volejbal, či hádzanie frisbee. Nájdeme tu aj menej bežné športy ako curling, šerm alebo kriket. A báť sa nemusíte, ani keď sa chystáte jazdiť na slonovi, hrať spoločenské hry či žonglovať. Chystáte sa v zahraničí prevetrať svoju ťavu? Žiadny problém! Druhou kategóriou sú rizikové športy, ktoré je potrebné si pripoistiť. Opäť sú charakterizované veľmi podrobne a tiež sa tu stretneme s niekoľkými zaujímavosťami. Ako sa dá očakávať, nájdeme tu športové aktivity ako surfing, motokáry, športová streľba a pod. A nájdeme tu aj menej bežné športy ako podvodné rugby, rýchlokorčuľovanie alebo konské dostihy. Ak chcete na dovolenke robiť balet (z akéhokoľvek dôvodu, nebudeme sa pýtať), možno Vás zaujme, že balet je v balíku rizikových športov. Ak sa napríklad chystáte pri vycestovaní chytať ryby, základné poistenie Vám pokryje rybárčenie z brehu. Chytanie rýb z člna je už rizikové a je potrebné si za neho priplatiť. Alebo si dať pozor a nevypadnúť z loďky :)

Nezabudnite, že na našom webe máte možnosť porovnať si ceny cestovného poistenia viacerých poisťovní a hneď sa aj poistiť. To všetko online z pohodlia Vášho domova. Takisto tam nájdete bližšie informácie o zaradení ostatných športov do kategórií.

Uzatvorte si poistenie on-line