Ukradli vám auto v zahraničí? Žiadnu paniku. Postupujte takto!

Nie je to nič príjemné. Krádež auta v zahraničí pokazí každú dovolenku a je nutné pripraviť sa na problémy. Na druhej strane stačí zachovať chladnú hlavu a vďaka poisteniu sa mnohé veci môžu stať ľahšími.

Prvé je hlásenie na polícii

Ak prídete na miesto, kde ste zaparkovali auto a to tam nestojí, je potrebné okamžite kontaktovať políciu. Bez ohľadu na to, či auto zmizlo spred hotela, parkoviska, odpočívadla, alebo z ulice. Je tu ešte možnosť, že vám auto odtiahli. Miestna polícia preverí, či v tom majú prsty oni, alebo autičkári. Ak ide o prvý prípad, zaplatíte pokutu. Ak ste mali menej šťastia, polícia s vami spíše hlásenie o krádeži, ktoré si dobre odložte. Ak máte totiž havarijné poistenie, na základe tohto potvrdenia začne poisťovňa poistnú udalosť riešiť. Pri nahlasovaní krádeže poisťovňu oboznámite so všetkými okolnosťami udalosti.

Havarijné poistenie pomôže komunikovať s políciou

Ak nemáte poistenie, ostávate bez auta aj pomoci. Poisťovne však ako súčasť havarijného poistenia poskytujú prekladateľské služby pre prípad, že sa vám krádež stala v krajine, ktorej jazyk neovládate. Asistenčná služba poisťovne zabezpečí tlmočenie a zároveň poradí ako postupovať a čo vyplniť.

Preplatenie auta prebehne do 15 dní

V prípade, že máte auto havarijne poistené, poisťovňa je povinná vyplatiť vám peniaze za ukradnuté vozidlo do 15 dní od ukončenia šetrenia poistnej udalosti. K tomu budete potrebovať potvrdenie od miestnej polície o nahlásení krádeže a policajné potvrdenie o ukončení vyšetrovania udalosti. Tie predložíte poisťovni spolu s dokladmi od auta a všetkými kľúčmi od vozidla. Ak niektorý z nich nemáte, musíte to rovnako poisťovni nahlásiť.

Častejšie ako auto ukradnú ho vykradnú!

Nie vždy majú zlodeji záujem o celé auto, omnoho častejšie sa turisti za hranicami stretávajú s vykradnutím vozidla. Aj tu je postup rovnaký, prvé je potrebné upovedomenie miestnej polície. Ak máte havarijné poistenie, tak si vyžiadajte policajnú správu o udalosti, pretože havarijná poistka kryje aj škody na vozidle spôsobené krádežou. Ak chcete mať poistenú aj batožinu, je nutné myslieť na pripoistenie.

Uzatvorte si poistenie on-line