Havarijná poistka. Oplatí sa aj na staršie auto?

Povinné zmluvné poistenie musí mať každý automobil, ktorý vyrazí na cesty. Iné je to v prípade havarijného poistenia. To je už na svojvôli vodiča. Mnohí počítajú s tým, že nehodu nespôsobia, iní si myslia, že na staršie auto ho netreba. Aká je pravda?

Nie je len pre neopatrných

Mnoho vodičov havarijné poistenie neuzatvára z dôvodu viery vo vlastné šoférske schopnosti. Pravdou je, že ak spôsobí nehodu iný vodiť a je preukázaná vina, škoda sa platí z jeho povinného zmluvného poistenia. Niekedy však môže každý spraviť chybu, no netreba zabúdať, že havarijné poistenie nie je len pre neopatrných. Jeho zmyslom je náhrada škody aj v prípade vandalizmu, aj pri nezistenom páchateľovi, prípadne hradí aj škodu vniknutú vlastným pričinením. Takisto kryje aj prípady krádeže, alebo poškodenia auta živlom a sa môže stať aj tomu najpozornejšiemu vodičovi na svete.

Oplatí sa pri staršom aute?

havarijné poistenie sa oplatí aj pri veku vozidla 4 – 5 rokov. Vtedy sa všeobecná hodnota vozidla pohybuje stále na úrovni približne 40 - 60 % pôvodnej ceny. Ak má nové auto hodnotu 20 000 eur, tak vo veku 4 – 5 rokov stále hodnotu približne 10 000 eur. Táto suma teda úplne stačí pre opravy bežných poškodení, ktoré môžu ľahko vzniknúť pri parkovaní alebo každodennej premávke. Existujú napríklad aj havarijné poistenia, ktoré zohľadňujú starší vek vozidla ešte viac a stávajú sa efektívnejšie aj pre majiteľov „jazdeniek“.

Plnenie si môžete vybrať

V prípade dopravnej nehody a uzatvoreného havarijného poistenia máte výhodu výberu medzi možnosťou plnenia z PZP vinníka alebo z vlastného havarijného poistenia. V prípade, že plnenie bude z vášho havarijného poistenia, poisťovňa vám preplatí komplet škodu v nových dieloch. Jediné čo hradíte, je spoluúčasť. Následne si poisťovňa vymáha plnenie od vinníka. To je vec, ktorú mnoho vodičov nepozná. Navyše nie vždy môže PZP pokryť všetky náklady a preto sa stáva havarijná poistka zaujímavým riešením aj pre „opatrných“ vodičov, ktorí sa spoliehajú, že škodu nespôsobia. Aj v prípade neviny môže byť plnenie z KASKA zaujímavou alternatívou.

Uzatvorte si poistenie on-line