Možnosti hlásenia poistných udalostí doma aj v zahraničí!

Pri ceste na dovolenku sme najradšej, ak nie je potrebné využiť poistenie. No nie vždy je situácia ideálna a preto je dôležité vedieť, ako postupovať pri poistnej udalosti doma, či za hranicami.

Poisťovňu kontaktujte okamžite

Stala sa vám poistná udalosť? Ak ide o akýkoľvek druh poistenia, v prvom rade je nutné kontaktovať poisťovňu, v ktorej máte uzatvorené krytie. Dnes už je možné nahlasovať škodu online aj telefonicky, alebo mailom. Najspoľahlivejšou cestou je kontaktovať asistenčnú službu, ktorá vám poradí s výberom správneho tlačiva, ktoré je potrebné priložiť, aké dokumenty budete potrebovať a zorientuje vás aj v správnom postupe, ako prejsť nepríjemnou zdravotnou, či majetkovou ujmou.

Neodchádzajte bez mobilnej aplikácie

Niektoré poisťovne už dnes výrazne zjednodušili proces hlásenia poistných udalostí a napríklad bežné škody na aute alebo bývaní môžu klienti po novom nahlasovať prostredníctvom mobilnej aplikácie. Prostredníctvom nej majú k dispozícii mobilné poisťovacie služby kedykoľvek počas denných aj nočných hodín. Dokážu si automaticky zabezpečiť fotodokumentáciu alebo iné dokumenty priložia jednoducho priamo v aplikácii. Vypĺňanie im uľahčia automatické zadanie miesta pomocou GPS, vyznačenie poškodenia priamo na siluete vozidla a podobne. Vždy je preto vhodné mať k dispozícii od poisťovne, s ktorou máte uzatvorenú poistku všetky dostupné aplikácie, kontakty na web stránku aj asistenčnú službu.

Pri nehode pozor na čas

Ak ste spôsobili nehodu, tak máte povinnosť nahlásiť poisťovni, v ktorej máte uzatvorené PZP, takúto udalosť v lehote do 15 dní od momentu nehody. Ak sa nehoda stala za hranicami, čas na nahlásenie máte do 30 dní odo dňa jej vzniku.

Krádež auta rieši KASKO

Ak vám na dovolenke zmizne auto, je potrebné to okamžite nahlásiť miestnej polícii. Ak neovládate jazyk danej krajiny, asistenčná služba poisťovne vám pomôže s prekladom. Často poisťovne poskytujú telefonické tlmočenie a preklady aj pri styku s políciou. Následne si z polície vyžiadajte potvrdenie o nahlásení krádeže, ktoré bude potrebovať poisťovňa, aby mohla začať riešiť poistnú udalosť. Po návrate domov odovzdáte všetky dokumenty vašej poisťovni.

Poistiť sa oplatí aj veci v aute

K vykrádaniu áut nedochádza len u nás, ale aj v zahraničí. Postup je približne rovnaký ako pri krádeži auta, potrebné je kontaktovať najprv políciu. Škody spôsobené krádežou výbavy vozidla kryje havarijná poistka. Pripoistiť si samozrejme môžete aj batožinu v strešnom boxe. Nikdy však nenechávajte lákadlá pre zlodejov. Napríklad mobil, navigáciu, alebo peňaženku ľahko viditeľnú. Znížite tak možnosť problematickej udalosti.

Uzatvorte si poistenie on-line