Poistenie pred záplavami a dažďami. Ako sa chrániť?

Pred živelnými katastrofami sa nedá ochrániť, ale ak nastanú, dá sa získať odškodné z poistky. Typickým príkladom sú záplavy, ktoré neraz siahnu ľuďom na ich existenčný majetok. Posunom klimatického pásma sa začínajú čoraz častejšie objavovať aj tam, kde doteraz neboli. Preto sa neoplatí podceniť dobré poistenie proti ničivej vode.

Pozor na výber poistky

Povodne sú zásadným strašiakom, nakoľko vedia napáchať rozsiahle škody. Následky povodne sú extrémne náročné aj pre poisťovne, preto sú často v poistkách ukryté šalamúnske podmienky. Nie všetky poisťovne poistia dom v záplavovej oblasti Niektoré používajú záplavové mapy a domy v kritických oblastiach na povodeň nepoisťujú, alebo za nadštandardný príplatok, ktorý môže predstavovať dosť vysoké náklady.

Poistku uzavrite včas

Čím skôr si nehnuteľnosť poistíte, tým lepšie. Pred povodňami a záplavami si dom už nemôžete poistiť, ak vo vašej oblasti vyhlásili 3. stupeň povodňovej aktivity, alebo 2. stupeň povodňovej aktivity so stúpajúcou hladinou vodného toku. Problém budete mať aj vtedy, ak za posledných desať rokov vznikla na dome škoda v dôsledku povodne alebo záplavy.

Dve poistky na jednu škodu

Záplavy nemusia poškodiť len stavbu, ale obvykle aj vybavenie domácnosti. Preto ak máte poistenú nehnuteľnosť, ale zabudli ste na domácnosť, tak môžete na náhradu vybavenia rovno zabudnúť. Pri podpise zmluvy je vhodné pokryť nehnuteľnosť aj jej vybavenie. Spýtajte sa aj na elektrospotrebiče. Niektoré poisťovne ich kryjú v základom produkte poistenia domácnosti, v iných sú pripoisteniami. Čím viac sa o krytí dozviete pred podpisom zmluvy, tým budete menej sklamaný v prípade škodovej udalosti. Poistený majetok je krytý do limitu 100-tisíc eur, čo je spoločný limit pre hnuteľný a nehnuteľný majetok.

Prívalové dažde

Nielen vyliatie rieky, ale aj prívalový dážď môže spôsobiť rozsiahle poškodenia na majetku. V takomto prípade väčšina poisťovní kryje škody zo štandardného poistenia majetku. Niektoré len ak ste pripoistení voči povodni. Buďte preto opatrní a neriaďte sa pri výbere poistky len cenou, ale hlavne obsahom krytia.

Náhodná udalosť

V princípe je nutné podotknúť, že poisťovne kryjú následky, ktoré vzniknú z náhodných udalostí. To znamená, že ak necháte otvorené okno a letná búrka vám vytopí parkety, s preplatením škody môžete rátať len veľmi nepravdepodobne. Ak však napríklad počas búrky dôjde k náhodnému rozbitiu okna padajúcim konárom a zatečeniu miestnosti, odškodné nebude žiadny problém.

Uzatvorte si poistenie on-line