8% odvod z neživotných poistiek. Čo sa tým mení?

Vláda od nového roka nadelila opatrenie, vďaka ktorému budú poisťovne platiť nový odvod 8% z každej uzatvorenej neživotnej poistky. V praxi sa preto očakáva pomalý a plynulý rast aj ich cien.

Rozšírenie z PZP

Ak hovoríme o novinke, je potrebné povedať, že od roku 2012 platil nadštandardný 8%-ný odvod už aj na povinné zmluvné poistenie vozidiel. Pre koncových spotrebiteľov to však neznamenalo výrazné zvýšenie cien. K nemu pozvoľne dochádza až v súčasnosti. Dôvodom však podľa poisťovní nie je len odvod, ale aj zvýšené náklady na plnenia. Odzrkadľuje len rast cien materiálov, náhradných dielov aj odškodnenia. PZP preto už začínajú opúšťať nezdravý konkurenčný boj zameraný len na cenu a pomaly rastú. Napriek tomu sa PZP už tento odvod týkať nebude.

Drahšia ochrana

Národná banka Slovenska vo svojich pravidelných reportoch odhadov trhu pripúšťa, že zavedenie odvodu nebude mať na poisťovne negatívny vplyv, keďže zákon nie je retroaktívny a bude sa týkať len nových zmlúv podpísaných po 1. januári 2017, no zvyšovanie cien očakáva. To nie je práve najlepšia informácia do začínajúceho roka. V súvislosti s očakávaniami vlády, ktorá plánuje týmto odvodom získať do rozpočtu viac ako 55 miliónov eur, bude zrejme zdražovanie logickým krokom poisťovní.

Slovensko je podpoistené

V súčasnosti je na Slovensku doslova alarmujúci stav poistiek. Približne len tretina domácností je dnes poistená. Napríklad v Maďarsku je objem poistenia až nad 70%. Pritom poistenie domácnosti je jednou z najbezpečnejších ciest, ako sa chrániť pred zničením nášho najcennejšieho majetku. Najmä v dobe, keď sa povodne vďaka klimatickým zmenám stávajú aj na miestach, kde nikdy neboli. Nový odvod začína platiť až od januára, takže uzatvoriť akékoľvek neživotné poistenie môže byť výhodnejšie ešte v starom roku. Aj v prvých mesiacoch roka sa dá predpokladať, že cenový vzostup bude miernejší, naplno sa prejaví do niekoľkých rokov. Z najväčšou pravdepodobnosťou sa zvyšovanie cien ako prvé premietne do cestovného a úrazového poistenia, pokiaľ si nie je súčasťou životného poistenia.

Nenechávajte sa bez poistky

Hoci každý má svoje auto poistené, málokedy sme tak šetrní sami k sebe. Úrazové poistenie na horách môže byť práve počas zimných dovoleniek veľmi dôležité. Do konca roka sa dá uzatvoriť za starých podmienok. No pri cene vyššej o pár centov sa určite neoplatí riskovať obrovské výdavky spojené s úrazom, alebo napríklad poškodením majetku.

Uzatvorte si poistenie on-line