Ako postupovať pri jarnom prezúvaní pneumatík?

Rituál prezúvania pneumatík sa v našich podmienkach spája s obdobím jesene a jari. Nepísaným pravidlom je, že ak teplotné podmienky niekoľko dní za sebou presiahnu priemernú dennú teplotu 7°C, je vhodný čas vymeniť zimné pneumatiky za letné.

Príchod prvého jarného dňa však nemusí znamenať, že je načase prezuť gumy. Počasie v marci a apríli ešte často kolíše, a najmä v noci sa teploty môžu približovať nule. Odporúčame teda s prezúvaním to neuponáhľať. Ak necháte zimné pneumatiky na aute o čosi dlhšie, neublíži Vám to. Naopak, ak ich vymeníte za letné skôr, než je to potrebné, môže Vám to spôsobiť zbytočné starosti.

Ako a kde prezúvať?

V prípade, že kupujete nové letné pneumatiky, jednou z prvých vecí, ktorú potrebujete vedieť sú rozmery pneumatík. Ako spoľahlivý zdroj informácií Vám poslúži technický preukaz, v ktorom sa dočítate aká je šírka, výška a priemer pneumatiky. Pri kúpe nových pneumatík si pre istotu skontrolujte rok ich výroby. Ten by nemal byť starší ako 5 rokov.

Na prezutie môžete využiť letné pneumatiky odložené z predošlej sezóny, no uistite sa, že nie sú poškodené, a že dezén nie je plytší ako zákonom stanovených 1,6 mm. Upozorňujeme však, že v praxi sa neodporúča jazdiť na letných pneumatikách s hĺbkou dezénu menšou ako 3 mm. Čo sa týka veku pneumatík, uvádzaná priemerná životnosť je maximálne 6 rokov. Na životnosť však vplýva množstvo faktorov, ako frekvencia jázd, stav vozovky, poveternostné vplyvy, údržba a starostlivosť.

Letné pneumatikyZimné pneumatiky
(použitie v zime)
Zákonom stanovená minimálna hĺbka dezénu1,6 mm3 mm
Odporúčaná minimálna hĺbka dezénu3 mm4 mm

Ak máte dostatočné skúsenosti, potrebné náradie a letné pneumatiky obuté na samostatných diskoch, o ich výmenu sa môžete postarať aj svojpomocne. Najväčšiu istotu však budete mať, keď tento úkon zveríte do rúk profesionálom v pneuservise. Tí vám vymenia pneumatiky aj v prípade, že máte len jednu sadu diskov, pneumatiky vám nahustia na správny tlak a vyvážia.

Aký je význam prezúvania?

Ak ste si auto neprezuli do zimných pneumatík a na vozovke sa vyskytuje ľad, námraza alebo súvislá snehová vrstva, hrozí Vám nielen pokuta, ale sa môžete dostať do nepríjemnej situácie, kedy nebudete schopní správne a bezpečne ovládať svoj automobil. Čo však platí v prípade letných pneumatík?

Hoci podmienky používania letných pneumatík nie sú zákonom osobitne vymedzené, pre každého šoféra a vlastníka vozidla by mal byť dôležitý fakt, že pri použití vhodných a kvalitných pneumatík sa zvyšuje bezpečnosť jazdy a zlepšujú sa jazdné vlastnosti.

A čo s vyzutými zimnými pneumatikami?

Pneumatiky je vhodné uskladniť na tmavom a chladnom mieste, akým je garáž či pivnica. Rovnako treba dbať na to, aby v priebehu skladovania nedošlo k ich deformácii. V prípade, že sa na nich nevyskytujú žiadne poškodenia a hĺbka dezénu spĺňa zákonom stanovené minimum 3 mm, vaše zimné pneumatiky by mali byť pripravené na využitie v nasledujúcej zimnej sezóne. Ak však vlastnými priestormi na uskladnenie pneumatík nedisponujete, o túto službu môžete za poplatok požiadať v pneuservise.

skladovanie pneumatik

Možno Vás napadlo, že by ste svoje opotrebované zimné pneumatiky použili na dojazdenie počas leta. Hoci legislatívne takáto možnosť vylúčená nie je, berme na zreteľ, že zimné pneumatiky sú určené do iných podmienok ako letné a líšia sa nielen v štruktúre, ale aj zložení. Pri zahriatí totiž môžu zimné pneumatiky reagovať zmenou svojich vlastností do takej miery, že sa zníži bezpečnosť jazdy, napríklad v dôsledku predĺženia brzdnej dráhy alebo zníženia priľnavosti na mokrej vozovke.

Prezúvanie pneumatík je záležitosťou, ktorú i dnes niektorí šoféri podceňujú. Nezabúdajte, že zanedbanie aj takéhoto detailu môže ohroziť vás, vašich blízkych a ostatných účastníkov cestnej premávky. Ak dôjde k poistnej udalosti, zohľadňovať sa môže aj druh a stav použitých pneumatík. V prípade použitia nevhodných pneumatík tak poisťovňa za vás nemusí uhradiť vzniknutú škodu.

Uzatvorte si poistenie on-line