6 hriechov na cestách, ktorých ste sa dopustili možno aj vy

Úlohou každého vodiča by malo byť zachovať plynulosť a hlavne bezpečnosť premávky. Občas sa ale na cestách stretávame so zlozvykmi, ktorých sa aspoň raz dopustil snáď každý z nás. My vám prinášame prehľad tých najbežnejších.

Kruhový objazd

Začnime kruhovými objazdmi, ktoré sa u nás tešia čoraz väčšej a väčšej popularite. Nedávno sme sa našich fanúšikov na Facebooku pýtali, v akom poradí prejdú autá na konkrétnom kruhovom objazde. Vznikli nám dva tábory, správne však odpovedal iba jeden. V našom konkrétnom prípade šlo o neoznačený objazd. Teda platí, že vozidlo vchádzajú do objazdu má prednosť. Takéto kruhové objazdy nie sú na Slovensku veľmi bežné. O to je dôležitejšie vedieť, kto má na akom kruhovom objazde prednosť. Ak sa už totiž stretnete s neoznačeným objazdom, môže vzniknúť veľmi nepríjemná a nebezpečná situácia, ak dvaja vodiči budú pravidlá chápať odlišne.

Týmto však nekončíme. Ďalším neduhom v súvislosti s kruhovými objazdmi je vyhadzovanie smeroviek. Ostatní vodiči a chodci vám do hlavy nevidia, preto je dôležité smerovky využívať. Na to tam sú. Ako sa teda používajú na objazdoch? Použijete ich iba pred výjazdom, ktorý sa chystáte použiť. Pri vstupe na objazd smerovku zapnete, ak následne použijete najbližší výjazd.

Parkovanie

Na internete nájdete nespočetné množstvo príkladov tých najbizarnejších spôsobov parkovania. Bežné je zaberanie dvoch parkovacích miest, parkovanie na mieste pre invalidov alebo parkovanie tak, že sa vedľa vás zmestí maximálne tak bicykel. Prosíme, nebuďte ten typ vodičov. Hoci zväčša nejde o priame ohrozenie bezpečnosti, zlé parkovanie je neohľaduplné a znepríjemňuje život ostatným účastníkom premávky.

Nepozornosť

Človek za volantom musí byť sústredený a plne vnímať situáciu na ceste. Často ho však rozptyľujú rôzne vplyvy. Či už ide o príliš komunikatívneho spolujazdca, hudbu z rádia, či jednoducho vlastné myšlienky. Riziko nepozornosti vzniká hlavne pri dlhých monotónnych cestách, kedy sa veľmi jednoducho stane, že stratíte sústredenie. Stačí ozaj iba chvíľková nepozornosť a nešťastie je na svete. Preto dbajte na pravidelné prestávky pri šoférovaní. Úplným tabu by malo byť telefonovanie bez hands-free, či nedajbože esemeskovanie. Vaša pozornosť patrí výlučne ceste.

Nepredvídateľné správanie bez smeroviek

Idete po meste. Pri najbližšej možnosti chcete odbočiť doprava. Odbočka je však skrytá za stromami a vy si ju všimnete o trochu neskôr. Prudko bez smerovky zmeníte smer jazdy a odbočíte. V tom lepšom prípade sa nič nestane. V tom horšom vodič za vami nestihne zareagovať a ťukne do vás. Úplne zbytočná poistná udalosť. Podobne to je aj pri iných situáciách. Bez smeroviek okolie nevie, ako sa budete na vozovke správať a aj keď sa vám zdá, že jazdíte bezpečne, môžete ohrozovať okolie.

Vzdialenosť medzi autami

Jazdiť nalepený na kufri vozidla pred vami vám nedáva žiadny priestor na reakciu v prípade zmeny jeho jazdy. Takéto správanie je jednoduchý a účinný spôsob, ako spôsobiť dopravnú nehodu a poistnú udalosť. Vždy dodržujte takú vzdialenosť, aby ste bezpečne dokázali reagovať na čokoľvek.

Agresívna jazda

Samostatnú kategóriu venujeme rôznym pretekárom a myšičkárom, ktorí svojou neohľaduplnou jazdou ohrozujú okrem seba každého navôkol. Bohužiaľ neraz vidíme na cestách aj rôzne oplácanie. Máloktorý vodič si prizná chybu. Následné trúbenie iba pridáva na napätí, ktoré môže vyústiť do nepríjemných situácií. To najlepšie, čo môžete urobiť, je zachovať si pokojnú a chladnú hlavu. Všetko riešiť rozumne.

Týmto by sme radi apelovali na všetkých vodičov. Je potrebné si uvedomiť, že nebezpečnou a nesprávnou jazdou neohrozujete iba seba, ale všetkých okolo vás. Preto jazdite bezpečne a ohľaduplne. Urobme spolu naše cesty krajšie.

Uzatvorte si poistenie on-line