Kamera do auta – áno alebo nie?

Donedávna boli kamery do auta populárne najmä vo východnej Európe. Počet áut vybavených kamerou už stúpa aj u nás a dá sa predpokladať, že tento trend bude pokračovať. Uvažovali ste niekedy nad kúpou takéhoto zariadenia? V nasledujúcich riadkoch sa Vám pokúsime priblížiť, prečo považujeme kameru na čelnom skle za vhodný doplnok do Vášho auta.

Ak ste aktívnym vodičom, verím, že ste sa dostali do situácie, ktorú by ste radi zvečnili, alebo sa s ňou podelili s priateľmi a blízkymi. Či už je to nejaký úsmevný moment alebo sa len chcete pochváliť, akou nádhernou krajinou ste prechádzali. Zachytiť môžete naozaj čokoľveka a potom vznikajú aj takéto krásne videá

Bohužiaľ na cestách sa nestretnete iba s pozitívnymi udalosťami. Nech ste akokoľvek opatrní a skúsení šoféri, vždy ste iba jedna časť rovnice. Existuje množstvo nezodpovedných a agresívnych vodičov, ktorí svojou bezohľadnou jazdou ohrozujú zdravie ostatných účastníkov premávky. Ako však pri prípadnej kolízii polícii dokázať, že nie ste vinníkom vy? Práve kvôli tomu je veľmi dobré vlastniť videozáznam udalosti, nakoľko je možné ho použiť aj ako dôkazový materiál pri objasňovaní. Alebo si predstavte inú situáciu. Prejdete na križovatke na zelenú, ale napriek tomu Vás zastaví policajná hliadka a tvrdí, že ste porušili predpisy. Ak by ste nemali žiadne dôkazy o nevine, len veľmi ťažko by ste sa obhájili. Ale s kamerou v aute je možné sa neoprávnenej pokute brániť videom, ktoré dokáže, že ste v práve. Kamera s GPS dokonca dokáže merať rýchlosť vozidla, môžete si teda skontrolovať, či ste naozaj tú rýchlosť o čosi prekročili :)

Ako sa nedávno vyjadril viceprezident policajného zboru SR plk. JUDr. Ľubomír Ábel, treba mať pri používaní takto zhotoveného videa na pamäti zákon o ochrane osobných údajov. Kamerový záznam môžeme využívať len pre osobnú potrebu. Ak totiž videom diskreditujeme iné osoby, vystavujeme sa riziku postihnutia. Čo to v preklade znamená? Ak chceme video zdieľať verejne, podľa zákona by sme mali získať súhlas k takémuto činu od všetkých zúčastnených osôb.

Okrem polície akceptujú videozáznam aj poisťovne v prípade poistnej udalosti. Vďaka autokamerám sú schopní rýchlejšie určiť vinníka a prejsť k likvidácii poistnej udalosti. Sami sa tým snažia chrániť voči rôznym poistným podvodom.

Existuje niečo ďalšie, čo potrebujeme vedieť o umiestnení kamery do auta? Možno len to, že na Slovensku je používanie nahrávacieho zariadenia v aute podmienené zákonom, ktorý hovorí, že vodič nemôže mať na čelnom skle predmety, ktoré by bránili vo výhľade. Toto je potrebné mať pri výbere na pamäti. Väčšina kamier je však navrhnutá tak, aby vodiča nijako neobmedzovala. A tak nemôžeme urobiť nič iné, iba kúpu autokamery odporučiť, či už kvôli krásnym záberom, alebo čo je dôležitejšie, kvôli vlastnej ochrane.

Uzatvorte si poistenie on-line